Hosszú éveken keresztül én voltam a baráti társaságok azon szakadár tagja, aki régi, gyakran klasszikus telefonokkal vonta magára a figyelmet. Nokia 7650 2015-ben? Alap. Szétcsattintós Xperia ‘18-ban? Hát hogyne, ez már okostelefon is!
Mi volt a cél a telefonnal?
A régi telefonok használata mögött nem holmi extrovertáltság volt a háttérben, hanem nagyon is tudatos felhasználói szándék.
- Régi típusú, használt, de megbízható telefont aprópénzért lehet venni.
- …ergó költséghatékonyan meg tudod oldani a rendelkezésre állást, mert szinte csak egy új akksira kell költened.
- Ha nincs feltétlenül szükséged a folyamatos digitális kapcsolattartásra és internetkapcsolatra a munkád miatt… nos, akkor nagyon sok időt elpazarolhatsz az okostelefonok böködésével. Kevesebb tudás néha több szabadidőt eredményez.
- A legjobb újrahasznosítási módszer, ha egy eszközt tovább használsz.
Persze eljött a vízválasztó, amikor a munkám részeként be kellett szereznem egy korszerű, hatékony munkavégzést biztosító telefont. Ezekre volt szükség:
- Biztonság: egy webfejlesztéssel és keresőoptimalizálással foglalkozó cég életében minden az internethez kapcsolódik, így eszközeink megbízható és biztonságos operációs rendszerrel kell rendelkezzenek.
- Tökéletes böngészési élmény és videólejátszás: sokat kell buszoznom, ezért gyakran utazás közben csinálom meg az adatgyűjtéseket, de az önfejlesztő cikkolvasás is gyakran így történik. A laptopokkal csak a nyűg van, kellett egy sokkal kompaktabb, flexibilisebben használható eszköz.
- Rendelkezésre állás: elérhetőnek kell lennem. Pont.
- Kellően nagy kijelző ahhoz, hogy mindent lássak és kellően kicsi, hogy kényelmesen tudjak vele egy kézzel gépelni, miközben egy Ikarus nosztalgiajárat csuklójában zötykölődve gondolkodom a jogosítvány előnyeiről.
- Jó minőségű kamera, hogy a publikációink egy részéhez ne kelljen külön fotókat vadászni.
- Vaku, mert minden vackot le szoktam ejteni.
- Jó minőségű és erős hangszóró, mert különösebb probléma nélkül át tudom aludni az ébresztető.
Mi volt a választék?
Az első problémám az volt, hogy még a mérsékelt, maximum 40 ezer forintos költségvetésemmel is döbbenetes méretű választék tárult elém. Igazából két opció játszott: új, bolti készülék vagy használt, bolti készülék. Kéz alól nem akartam, legfeljebb nagyon közeli ismerőstől, mert nagyjából tudom, hogy milyen életciklussal bírnak ezek a készülékek, aztán ennél a beszerzésnél a kellemetlen meglepetések egyszerűen nem fértek bele.
A dropshipping sem játszott, mert a fehérdobozos kínai eszközök közül már sokkal jártam nagyon is jól, nem mertem ennyi pénzt költeni ilyesmire.
Az új készülékek kapcsán végül B tanácsára növeltem egy kicsit az anyagi tűréshatárt, mivel az általam kiszemelt árkategóriában szinte csak kompromisszumokat találtam. Nagyon megtetszettek a Redmi 4 telefonok: 2 giga RAM, 16 giga belső tárhely, korrekt minőség, szimpatikus mentalitás.
A használt készülékek között… huh, hát igen, nagy volt a választék. Mindenféleképpen Androidot akartam, Apple logó szóba sem jöhetett a drága szerelési költségek, illetve a pofátlan gyártói szoftveres életciklus miatt. Leginkább Samsung és Huawei készülékekkel szemezgettem, amikor B szólt, hogy eladóvá vált a Huawei P9 Lite-ja, abból is a 2016-os változata. Az ára?
30 ezer forint másfél napos akksival, kopott gyári fóliával és egy S-Line tokkal.
Április elején vettem át tőle.
Miért ezt a telefont vettem meg?
Gyorsan egy kis specifikáció a telefonról:
- Operációs rendszer: Android 7
- Memória: 2 gigabájt
- Belső tárhely: 16 gigabájt (- Android)
- Processzor: Kirin 650, 2.0 GHz, 8 mag
- Frekvenciasáv: LTE
- SIM hely: 1 nanoSIM
- Kijelzőméret: 5.2”
- Kijelző felbontás: 1080×1920
- Kijelző panel: IPS
- Akkumulátor: nem cserélhető, aktív használattal másfél nap
Elsősorban asztali gépekben és laptopokban utazom, de összehasonlításos alapon elég gyorsan lejött, hogy ez a specifikáció finoman szólva is elég jó 30 ezres árért. A tokja ízlésesen van megkopva, ami pluszpont, egyedül a fóliát kell majd rajta cserélni, ami apró tétel.
Megvan minden, amit a fenti bekezdésben leírtam. Tök jó.
Milyen a telefon külseje?
Egy Samsung Mini 2 és egy szétcsúsztatható Sony Xperia Mini HD után meglehetősen furcsa volt a kezembe fogni az 5.2”-es tepsit, pedig ez manapság már egyáltalán nem számít nagynak. A kijelző méret és láthatóság szempontjából kiváló, az IPS panel betekintési szögével rendkívül elégedett vagyok. A fényerő is rendben van, még tűző napon sem volt vele különösebb problémám.
Maga a telefon önmagában véve a nagy tenyeremnek és tömzsi ujjaimnak nem feltétlenül lenne túl kényelmes, az S-Line tokkal kiegészítve viszont nagyon biztosan tudom tartani, a használata kényelmes.
Az egyetlen, számomra nehezen megszokható dolog a kijelző alá helyezett Huawei logó, ami miatt reflexből rossz irányba fordítom néha, ha csak úgy előkapom a zsebemből.
A hangerőállítógombok elhelyezkedése korrekt, bár ezek lehetnének egy picit lejjebb. Két kézzel nagyon jó használni az eszközt, egy kézzel viszont már elég nehezen tudok rajta gépelni. Az alapértelmezett Huawei billentyűzet nagyjából három másodpercig tartott, a kikapcsolt ajánlásokkal használt Google billentyűzet viszont jól teszi dolgát. (Nem érdekel, hogy kényelmes, szövegíróként nem hagyatkozhatok arra, hogy egy szoftver adja a számba a szavakat. Meg úgy általánosságban sem viselem el az ilyesmit.)
Az alul elhelyezett hangszórók jól szólnak és a hangerőre sem lehet panaszom. A felül elhelyezett kamera és vaku éppen jó helyen van, a középre tett ujjlenyomatolvasót viszont nem használom.
Mit tud a telefon?
A telefon a 2017-es frissítésekkel is rendelkezik, ezért 7-es verziójú Androidot futtat. A rendszer gyors, az EMUI pedig kezes. A multitasking lehetőséggel mondjuk hadilábon állok, de annyi baj legyen. Még az alapértelmezett hátterek is nagyon tetszenek!
A következő szoftvereket használom aktívan a telefonon:
- a céges ERP rendszer alkalmazása
- Google Chrome éjjel-nappal
- Google Keep
- Google Drive
- Opera Touch a Flow funkció miatt
- Steam (chat)
- Viber
- Youtube
- MX Player
- Runkeeper
Hogy milyen a felhasználói élmény? Remek!
Nincs akadás, vagy lassulás, a Nougat pedig betonstabil volt az elmúlt másfél hónapban. Egy korábbi szériájú Huawei Lite kapcsán az egyik közeli barátom nagyon megszenvedett, én viszont nem tapasztaltam problémákat (még). A beépített szoftverkarbantartó tök jó, értékelem azt is, hogy Avast alapú integrált vírusvédelemmel bír.
Az egyetlen észrevételem, hogy komolyabb diagnosztikai weboldalak kapcsán azért szeret izzadni a nyolcmagos Kirin erőforrás, de ez valahol nem meglepő.
Elégedett vagyok e vele?
A rendkívül pozitív véleményemet nagyban befolyásolta az, hogy eddig nem volt jelentősebb tapasztalatom az okostelefonok terén, de igen, mindenféleképpen azt mondanám, hogy a Huawei készüléke egy remek darab. Kiegyensúlyozott, mértéktartó, funkcióját tökéletesen ellátó eszköz, ami még két év után is megbízható. Specifikációját tekintve talán már elmarad a mai mainstream daraboktól, de pusztán munka céljából használt eszközként remek, jó ár/érték arányú választásnak bizonyult.