Izmos katasztrófa ütött be pár hónapja. A hosszú távú példaprojektként használt HP laptop alaplapja elkezdte megadni magát, közvetlenül a szövegírásos mennyiség durva növelése előtt. Idegállapot, számolgatás, hajnalig tartó tesztolvasgatás, végül pedig elviselhető kompromisszum és eredményes vásárlás. Mindenhol csak a dráma, nem igaz?
A HP géppel kapcsolatos előzmény cikket itt olvashatod el!
Ezekre a dolgokra figyelek laptop vásárlása előtt
Szakmaváltás ide vagy oda, mai napig nagyon sokan jöttök a kérdéssel: milyen laptopot vegyek? Ez az írás most nektek is segíteni fog.
Belövöm a célokat
Webes cég vagyunk, ami az én munkaköröm esetében azt jelenti, hogy a böngésző köré épül a géphasználat (nagyjából nálad is, ha csak személyes célokról van szó). Ehhez kell a megfelelő teljesítmény, de ha a HP elegendő volt a feladatra, akkor egy mai alsókategóriás géppel se lehet baj… legfeljebb kompromisszum. Erről a dologról egyébként már egy ehhez hasonló témájú cikknél is írtam.
A méret, az ergonómia és a mobilitás már komolyabb probléma volt. Olyan gép kellett, ami bírja a strapát, utazás közben is lehet rajta dolgozni pár órán keresztül, kellően kicsi, de nem annyira, hogy a lapátkezeim megfájduljanak a használatától. 14 col, merev touchpad (nem az a mai pontatlan, amatőr szar fajta), kemény ház és zsanérok, arcbarnító fényerő.
A gépre szánt összeget a garancia függvényében lőttem be. Kéz alól nem akartam venni, úgyhogy maradtak az alsókategóriás új gépek 2 év, vagy a használt üzleti gépek 1 év garival (vagy 20 ezer többletköltségért 2 évnyi plusszal). Kéz alól? (Spoiler alert!) Csak nagyon korrekt ajánlatot.
„Megint nem tudok dönteni.”
Van ez a rossz szokásom, hogy túllihegem a választék felmérését, aztán meg persze képtelen vagyok dönteni a sok opció miatt.
Új, alsókategóriás termékek között az Acer 14 colos laptopjain agyaltam, de nagyjából az egész kategóriát azonos tényezők jellemzik. Most gondolj bele:
- van vagy két kiló az egész laptop, tehát bátran izzadhatok, mert nem veszi el a helyet a vizemtől,
- fel tudom hajtani a buszon a kijelzőt (egy 15,6”-ossal próbáld meg, sok szerencsét!)
- …de elég nagy ahhoz, hogy lássam, amit csinálok.
- A teljesítménye még éppen elég arra az 5-6 böngészőlapra,
- keveset eszik, az akksija aránylag jól bírja,
- néhol 0 százalékos THM-mel adják havi 5 ezer forintos részletre,
- vannak piros darabok is!
Csak hát ugye a hátrányok:
- agresszívan hajló műanyag gyönge zsanérokkal,
- nem feltétlenül pontos és használható touchpad,
- a kijelző elég nagy, de amúgy elég béna is mellé,
- a merevlemezek lassúak, a fórumokon pedig néhol azt írják, hogy az eMMC drive-okat nehéz újratelepíteni Linuxszal.
Miért éppen a Linux?
Képzeld el, hogy eléd kerül egy olyan operációs rendszer, ami
- ismerős felépítésű, de van benne használható innováció,
- átgondolt a felülete,
- a frissítéseinél kevés gond van,
- letisztult,
- megbízható,
- kevés erőforrást eszik.
Na, a Windows 10 nem ilyen. Oké, a suliban ezt tanítják, a melóban is valószínűleg ezt kell használod, az XP és a 7 már bevált, meg egyébként is, mi a fenének megtanulni valami újnak a használatát, amin még nagyon játszani se lehet meg egyszerűen.
Valid ok, hogy nem vagy informatikus és zavarba jössz az új rendszerektől, de azért nézd meg, hogy mennyiben megváltozott az új Windows 10 a korábbi verziókhoz képest:
- a felülete minden, csak nem egységes,
- sok a nyűg a frissítéseinél,
- klasszikus merevlemezzel iszonyat lassú,
- drága,
- ha olcsó volt, akkor valószínűleg nem legálisan szerezted,
- teli van minden szutyokkal.
Még szakmabeliként is idegenkedtem a váltástól annak idején, viszont nem bántam meg. Mára a jobb Linux-változatok egészen felhasználóbarátakká, könnyen használhatókká váltak. A saját rendszerembe csak a telepítéskor kellett belenyúlnom egy okosabb felhasználó szintjén, de azt leszámítva nem volt semmi extra mókolás.
Egyszer volt bajom egy frissítéskor, amikor a régi gépeken becsúszott egy baki, na meg a fő gépemen más médialejátszót használok a megszokottnál. Minden kézre áll, iszonyat effektíven lehet dolgozni vele.
Mert van jó lehetőség a használt piacon is: felújított üzleti gépek
Ha még nem adtad fel a Linuxos kitérő után, megnyugtatlak: közelítünk, de még egy témát meg kell vizsgálnunk.
Szóval vannak ezek az „üzleti laptopok”, a „business class”, amiket felújítva, nagyon jó áron szórnak kis és középvállalkozások, illetve magánszemélyek számára a használt cuccokkal kereskedő cégek, vállalkozók.
Ezek a laptopok megfelelő gari mellett hatalmas potenciállal bírnak. Munkára tervezték őket:
- elegendő vagy jó a teljesítményük,
- strapabíróak,
- ergonomikusak,
- a videokártyájuk azt tudja, ami még környezetkímélő,
- szervizelhetőek,
- megbízhatónak tervezték őket.
Ezek az elvek a legtöbb mai consumer-kategóriás (általános fogyasztói) laptop dolgaival összeegyeztethetetlenek, szóval értelemszerűen ebbe az irányba húzott a szívem. Dell Latitude-ot néztem ki 70 ezer forintért: négy giga RAM, opcionális SSD és új akksi, fém házzal és háttérvilágított billentyűzettel 14 colos kijelzővel. Tökéletes választás lett volna, ha el nem viszik az összeset, mint a cukrot.
Negyvenezer forinttól indult a Lenovo T400, ez új akksival és plusz 2 év garival ugyanúgy 70 körül állt volna meg. P-szériás Core2Duoval volt szerelve, de szintén egy ergonomikus, jól méretezett gépről volt szó…
Szintén kifogyott, mire átbeszéltük volna a cégnél.
A választás: Fujitsu P702
Kezdtem ideges lenni, mert haladni kellett a melóval, úgyhogy végül egy 12 colos, i5-ös, 4 giga RAM-mal és új akksival szerelt Fujitsu P702-ben egyeztünk meg kéz alól, 3 hónap garival. (A laptop oldala a Notebookcheck oldalán.)
Üzleti laptop, de a műanyag fajtából. A kisméretű, matt kijelző meglepően jól használható, a billentyűzet pedig a klasszikus felépítésnek köszönhetően kényelmes. Érződik rajta, hogy sokat használták, mert a nyomáspontok már kicsit eltérőek. A touchpad merev és kicsi, de legalább pontos.
Súly szempontjából tuti választás, nagyon könnyű. A zsanér nem a legerősebb, de még elég jól tart ahhoz, hogy útközben használni lehessen. A szerelhetősége 50-50: a pasztázáshoz ki kéne szedni az alaplapot, ami miatt szervizes téma, viszont a merevlemez és a memória másodpercek alatt cserélhető, a ventit pedig még annyi ideig sem tart kifújni. A billentyűzetet is könnyű kiszedni, ez előny, hiszen a klasszikus kialakítás miatt biztos szépen szedi majd a port és koszt a használat során.
A teljesítmény… az jó. A merevlemez miatt értelemszerűen lassabb a rendszer, mint amit az i5-3230m tudna nyújtani, de még így sem panaszkodhatok. Friss Linux Minttel és Operával az eddiginél sokkal hatékonyabban tudok dolgozni.
Két nagy baj van a géppel. A processzor hőfoka ama bizonyos mordori vulkán szintjén mozog: alapból 55 fokon indítunk, egy komolyabb feladat végrehajtásakor pedig meg sem szoktunk állni 80-ig. Volt már (jó) szervizben, újra is lett pasztázva, ez a processzor egyszerűen ilyen. Szerencsére volt hozzá itthon egy pont jó kialakítású és méretű hűtőlap, amit mindig bepakolok mellé, így azért szinten tudjuk tartani az impulzusszerű koronaékszerpusztítást.
A másik gáz az, hogy az alaplapi elemnél sérült az elektronika. Ha lemerül az akksi, elszállnak az UEFI adatok is és nem bootol a laptop . Cseréltem elemet, de nem oldotta meg, viszont a melómennyiség miatt úgy döntöttem, együtt tudok élni a dologgal. Legacy módban újratelepítettem a rendszert, így ha el is szállnak az UEFI beállítások, gond nélkül elindul. Az óra nem izgat, majd beszinkronizál a netről, úgyis mindig azon keresztül dolgozom.
Megérte e?
A két kompromisszumos dolog ellenére 50 ezer forintért nagyon is. Használt üzleti laptop, tehát munkára termett: a mérete ellenére masszív, majdnem kényelmes használni (azért a kezem még mindig lapát), ráadásul a processzor teljesítménye javított a munkavégzés szintjén is.
Amit vártam, megkaptam és most éppen egyáltalán nem sajnálom, hogy nem a hosszabb garanciával bíró új gépet választottam. Azt azonban érdemes szem előtt tartanod, hogy itt az idő is sürgetett: ha teheted, inkább menj a biztos választásra! A használt üzleti gépekhez is vásárolhatsz kiterjesztett garanciát, ami azért egy meghibásodás esetén rengeteg pénzt spórolhat a pórul járt vásárlónak.
Fél évvel később…
Igen, megérte. Nagyon megérte.