Igen, nem mondok újat: a szennyvíz, akár a hulladékok zöme veszélyes hulladék, és nem szabad(na) a kommunális hulladékokkal együtt kukázni. Ezek speciális kezelést, ártalmatlanítást, depózást igényelnek. Ismerünk olyan honlapoldalt ahol a duguláselhárítás szakembere sorra vette a hulladékfajtákat anyaguk, keletkezésük, halmazállapotuk, és egyéb nézőpontok szerint – így ezzel itt, most nem foglalkoznunk, legfeljebb egyet kattintanunk a Világi Duguláselhárítás oldalára: Barangolás Hulladékországban.
Viszont nem kaptunk támpontot arra vonatkozóan, Budapesten hol lehet ezektől lelkiismeretfurdalás nélkül megszabadulni. Két duguláselhárítás közt kerestem és találtam erre megoldást a Fővárosi Közterületfenntartó oldalán. Duguláselhárító szakemberként nem csak a szennyvíz „sorsát” követem, nagy hangsúlyt helyezek a szelektív hulladékgyűjtésre – ezért most az ezzel kapcsolatos információkat gyűjtöm és közre is adom.
A hulladékudvarok a leadott anyagokat szelektálják, feldolgozzák, ártalmatlanítják, és ha lehet, újrahasznosítják. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a sütőolaj, gyógyszerek, vegyszerek is veszélyes hulladéknak számítanak! A sütőolajat gyűjtőpontok, a gyógyszereket gyógyszertárak veszik át.
Bármelyik hulladékudvar fogadja
- Háztartási kis- és nagygépek, elektromos és elektronikai hulladékok(pl.: mosógép, hűtőszekrény, mosogatógép, hajszárító, porszívó, vasaló, elektromos fűrész, fűnyíró, számítógép, nyomtató, monitor, mobiltelefon, hifi berendezés, televízió, rádió, videokamera, fényképezőgép, stb.)
- Információtechnológiai és távközlési berendezések.
- Szórakoztató elektronikai cikkek.
- Elektromos szerszámok, szabadidős és sportfelszerelések, játékok.
- Fénycsövek, világítótestek, napelemek (csak a lakosságtól, és kizárólag lakossági mennyiséget, vagyis két-három napelemtáblát)
- Szárazelemek és hordozható kis- és savas gépjárműindító akkumulátorok.
Csak bizonyos hulladékudvarokban leadható veszélyes és speciális kezelést igénylő hulladékok
Építési és bontási törmelék
A veszélyes anyagot nem tartalmazó (maximum 150 kg) zsákolt sitt előzetes időpontfoglalással leadható:
A XIII. kerület Jegenye fasor 15. – XV. kerület Károlyi Sándor út 166. – XXII. kerület Nagytétényi út 335.
Nyomtatópatron
XV. kerület Károlyi Sándor út 166. – XXII. kerület Nagytétényi út 335. – XVIII. kerület Besence utca 1/A.
Festékhulladék, festékspray és göngyölege
Vízbázisú és oldószerbázisú festékek, lakkok, ragasztók stb., maximum 30 kg súlykorlát erejéig – átmenetileg előzetes időpontfoglalás nélkül is leadhatók.
XV. kerület Károlyi Sándor út 166. – XXII. kerület Nagytétényi út 335. – – XVI. kerület Csömöri út 2-4.
Gumiabroncs
Kizárólag személyautó, kisteherautó – maximum 150 kg/év, maximum 4db vagy 50kg/nap.
XV. Károlyi Sándor 166. – XXII. Nagytétényi út 335. – XVI. Csömöri út 2/4.
Veszélyes mosó- és tisztítószerek
XV. kerület Károlyi Sándor út 166. – XXII. kerület Nagytétényi út 335. – XVIII. kerület Besence utca 1/A.
Gépkocsi olajszűrő, fékfolyadék, fagyálló
XV. Károlyi Sándor 166. – XVIII. kerület Besence utca 1/A. – XVI. Csömöri út 2/4.
Duguláselhárító a környezet védelmében
Senkinek nem újdonság a figyelmeztetés, amit úton-útonfélen hallunk, és úgy tűnik, immunisak vagyunk rá… A bolygó, ahol élünk, az utolsókat rúgja. Sokan csak a szájukkal tesznek azért, hogy a visszafordíthatatlannak tűnő folyamatok megálljanak. Igen, a kibicnek semmi sem drága. Nem mondom, hogy mindenki legyen talpig „grinpísz”, de az egyéni felelősség vitathatatlan – tegyünk úgy, mintha csak rajtunk állna a Föld megmentése!
Világi Tamás
Világi Duguláselhárítás, Budapest
***
Témánkat kiegészíti:
Tények a vízkőről – ahol víz van, vízkő is lesz